POPOV WINERY, MERLOT RESERVE 2018, 0.75L

860 ден

SKU: ПОПОВ МЕРЛО Категории: ,

Берба: 2018

Регион: Тиквешки, Повардарје, Македонија

Сорта: 100% Мерло

Алкохол: 14,7

Годишно производство: 5000 шишиња

 

КАРАКТЕРИСТИКИ

 

Боја: Рубин црвена

Арома: Пријатна арома на шумски овошки (боровинка, капина, шипинка), печен бадем и ванила.

Вкус: Добро балансирано полно тело, меки зрели танини и прекрасен долг завршеток.

Зреење: 18 месеци во 225 литарски буриња (барик) од американски даб и 6 месеци во шише.

Сервирање: На 16-18 Ц со стек на скара, средно печен бифтек или јагнешки котлет, печена патка.

Остаток на шеќер (г/л): 3,8

Киселини (г/л): 6,4

Винификација: микроферментација во 5 тонски цистерни од нерѓосувачки челик со контрола на температурата и систем за пумпање, пролонгиран контакт со лушпата за поголема екстракција на посакуваните компоненти.

Потенцијал: при оптимални услови виното ќе ги подобрува своите карактеристики во следните 6-8 години.

Потекло на грозјето: 15 годишно лозје во микролокацијата Вршник во тиквешкиот регион во вардарската долина. Густината на насадите е 4200 лози на хектар култивирани во кордон систем. Приносот е околу 10 тони на хектар. Набрано е рачно на крајот на септември во гајби од 20 кг

Дополнителни Информации

% алкохол:

Македонски винарии:

Регион:

Сорта:

Берба:

Земја:

Достапни волумени:

Reviews

Сеуште нема коментари.

Бидете први што ќе го прегледате “POPOV WINERY, MERLOT RESERVE 2018, 0.75L”

Your email address will not be published. Required fields are marked *