POPOV WINERY, ROSÉ PRESTIGE 2021, 0.75L

620 ден

Категории: ,

Берба: 2021

Регион: Тиквешки, Повардарје, Македонија

Сорта: 100% Мерло

Алкохол: 13,5

Годишно производство: 4500 шишиња

 

КАРАКТЕРИСТИКИ

 

Боја: нежно розева

Арома: јагоди, малини и зачини

Вкус: Пријате овошен вкус со средно полно тело и освежувачки завршеток.

Сервирање: На 10-12 Ц со јастог, лосос, туна или со лесни кремасти сирења.

Остаток на шеќер (г/л): 1

Киселини (г/л): 4,9

Винификација: микроферментација во 5 тонски цистерни од нерѓосувачки челик со контрола на температурата и систем за пумпање, пролонгиран контакт со лушпата за поголема екстракција на посакуваните компоненти.

Потенцијал: при оптимални услови виното ќе ја задржи свежината во следните неколку години.

Потекло на грозјето: 15 годишно лозје во микролокацијата Вршник во тиквешкиот регион во вардарската долина. Густината на насадите е 4200 лози на хектар култивирани во кордон систем. Приносот е околу 10 тони на хектар. Набрано е рачно на крајот на август во гајби од 20 кг.

Дополнителни Информации

Тежина 0,75 kg
% алкохол:

Достапни волумени:

Земја:

Македонски винарии:

Сорта:

Берба:
Регион:

Reviews

Сеуште нема коментари.

Бидете први што ќе го прегледате “POPOV WINERY, ROSÉ PRESTIGE 2021, 0.75L”

Your email address will not be published. Required fields are marked *