CHATEAU KAMNIK CHARDONNAY BARREL FERMENTED 2022

1.200 ден3.150 ден


SKU: 5319990952029-21 Категории: , , ,

Виното е добиено 100% од сортата Chardonnay, од сопствените насади во непосредна близина на винаријата Камник. Посебноста на ова Chardonnay се должи на применетата ферментација во барик-буриња од француски даб, со продолжен контакт на виното со финиот талог по т.н. „sur lie” метода, како и на дополнителното 10 месечно созревање во истите. Се одликува со жолтеникаво-зеленкаста боја и кристална бистрина. Мирисот е комплексен, раскошен и елегантен, со испреплетени ароми на тропско овошје. Вкусот е кремаст, со бисквитно-путерна текстура и овошен послевкус на диња и круша. Виното се одликува сo исклучителна полност, хармоничност и заокруженост, и со потенцијал за повеќегодишно созревање во шише.

Уживајте во ова вино во комбинација со сите видови на бело месо, морски плодови, риба, тестенини и одбрани сирења.
Препорачана температура на послужување: 10 – 12 °C.

Алкохол: 15 % Vol.

Полнето: Септември 2023

Дополнителни Информации

Тежина 1 kg
Сорта:

,

Македонски винарии:

,

Земја:

,

Стил:

,

% алкохол:

,

Берба:

,

Достапни волумени:

, , ,

Reviews

Сеуште нема коментари.

Бидете први што ќе го прегледате “CHATEAU KAMNIK CHARDONNAY BARREL FERMENTED 2022”

Your email address will not be published. Required fields are marked *