BOVIN, CABERNET SAUVIGNON – BARRIQUE 2016 0.75L

999 ден

SKU: БОВИН К.С.БАРИК Категории: ,

Каберне Совињон Барик на винаријата Бовин е квалитетно суво црвено вино произведено од избрани сорти на јужно-западната страна на Лепово Брдо, зреено 12 месеци во македонски дабови буриња. Ова вино се одликува со пурпурно-црвена боја типична сортата Каберне одгледувана на јаглеродна почва, со овошна арома на зрела црна рибизла и слива. Богато со меки танини, полно и долготрајно со ароми на зрели овошја и послевкус на ванила и кафе. Со соодветно складирање, во ова вино може да уживаме и во следните 10-15 години.

Најдобро е сервирано со бифтек, печено јагнешко, пршута и зрели сирења на температура од 15-17’C.

Дополнителни Информации

Тежина 1 kg
Сорта:

Македонски винарии:

Земја:

Регион:

Стил:

Берба:

Reviews

Сеуште нема коментари.

Бидете први што ќе го прегледате “BOVIN, CABERNET SAUVIGNON – BARRIQUE 2016 0.75L”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *