POPOV WINERY, SYRAH VRSHNIK RESERVE 2015, 0.75L

990 ден

Категории: ,

Берба: 2015

Регион: Тиквешки, Повардарје, Македонија

Сорта: 100% Сира

Алкохол: 13,8%

Годишно производство: 5000 шишиња

 

КАРАКТЕРИСТИКИ

 

Боја: убин црвена

Арома: Пријатни ароми на црни овошки, бибер, виолетки, надополнето со земјени ноти.

Вкус: Средно тело, меки танини, сочно со зачински послевкус.

Зреење: 18 месеци во 225 литарски буриња (барик) од американски и македонски даб и 6 месеци во шише.

Сервирање: На 16-18 Ц со јагнешко или јунешко на скара, хамбургер, свински ребра, чадена гауда, зреен чедар, пармиџано, десерт од темно чоколадо.

Остаток на шеќер (г/л): 1

Киселини (г/л): 5,2

Винификација: микроферментација во 5 тонски цистерни од нерѓосувачки челик со контрола на температурата и систем за пумпање, пролонгиран контакт со лушпата за поголема екстракција на посакуваните компоненти.

Потенцијал: при оптимални услови виното ќе ги подобрува своите карактеристики во следните 6-8 години.

Потекло на грозјето: 5 годишно лозје во микролокацијата Вршник во тиквешкиот регион во вардарската долина. Густината на насадите е 4200 лози на хектар култивирани во кордон систем. Приносот е околу 10 тони на хектар. Набрано е рачно на крајот на септември во гајби од 20 кг

Дополнителни Информации

Тежина 0,75 kg
% алкохол:

Достапни волумени:

Земја:

Македонски винарии:

Регион:

Сорта:

Берба:

Reviews

Сеуште нема коментари.

Бидете први што ќе го прегледате “POPOV WINERY, SYRAH VRSHNIK RESERVE 2015, 0.75L”

Your email address will not be published. Required fields are marked *