POPOV WINERY, TEMJANIKA SMOLNIK 2020, 0.75L

620 ден

Категории: ,

Берба: 2020

Регион: Тиквешки, Повардарје, Македонија

Сорта: 100% Темјаника

Алкохол: 14%

Годишно производство: 10000 шишиња

 

КАРАКТЕРИСТИКИ

Боја: лимон жолта

Арома: интензивна мускатна арома со ноти на бел цвет и овошна арома на личи.

Вкус: добро балансирано, свежо, со пријатен цитрусен финиш.

Сервирање: на 10-12Ц со школки, шпаргли, плаво сирење, суви кајсии.

 

Остаток на шеќер (г/л): 1

Киселини (г/л): 5,3

Винификација: микроферментација во 5 тонски цистерни од нерѓосувачки челик со контрола на температурата и систем за пумпање, пролонгиран контакт со лушпата за поголема екстракција на посакуваните компоненти.

Потенцијал: при оптимални услови виното ќе ја задржи свежината во следните 3-5 години.

Потекло на грозјето: 15 годишно лозје во микролокацијата Вршник во тиквешкиот регион во вардарската долина. Густината на насадите е 4200 лози на хектар култивирани во кордон систем. Приносот е околу 10 тони на хектар. Набрано е рачно на крајот на септември во гајби од 20 кг

Дополнителни Информации

Тежина 0,75 kg
% алкохол:

Достапни волумени:

Земја:

Македонски винарии:

Регион:

Сорта:

Берба:

Reviews

Сеуште нема коментари.

Бидете први што ќе го прегледате “POPOV WINERY, TEMJANIKA SMOLNIK 2020, 0.75L”

Your email address will not be published. Required fields are marked *