POPOV WINERY, VRANEC SMOLNIK 2018, 0.75L

490 ден

Берба: 2018

Регион: Тиквешки, Повардарје, Македонија

Сорта: 100% Вранец

Алкохол: 13,8

Годишно производство: 10000 шишиња

 

КАРАКТЕРИСТИКИ

 

Боја: Рубин црвена со виолетова нијанса

Арома: Пријатна арома на зрела капина, црна цреша и слива надополнета со пријатен мирис на ванила.

Вкус: Богата структура со зрели меки танини.

Зреење: 3 месеци во 225 литарски буриња (барик) од американски даб и 6 месеци во шише.

Сервирање: На 16-18 Ц со месо на скара, зачинета кинеска храна, средно јаки сирења.

Остаток на шеќер (г/л): 5,1

Киселини (г/л): 6,3

Винификација: микроферментација во 5 тонски цистерни од нерѓосувачки челик со контрола на температурата и систем за пумпање, пролонгиран контакт со лушпата за поголема екстракција на посакуваните компоненти.

Потенцијал: при оптимални услови виното ќе ги подобрува своите карактеристики во следните 4-6 години.

Потекло на грозјето: 15 годишно лозје во микролокацијата Вршник во тиквешкиот регион во вардарската долина. Густината на насадите е 4200 лози на хектар култивирани во кордон систем. Приносот е околу 10 тони на хектар. Набрано е рачно на крајот на септември во гајби од 20 кг.

Дополнителни Информации

Тежина 0,75 kg
% алкохол:

Достапни волумени:

Земја:

Македонски винарии:

Регион:

Сорта:

Берба:

Reviews

Сеуште нема коментари.

Бидете први што ќе го прегледате “POPOV WINERY, VRANEC SMOLNIK 2018, 0.75L”

Your email address will not be published. Required fields are marked *