PUKLAVEC WINERY, PINOT GRIS JERUZALEM ORMOZ 0.75L

440 ден

SKU: 3830001600179 Категории: ,

Пино Гриџо е сорта распространета ширум светот која добро расте во Jeрузалемските планини, како што е докажано со децении. Грозјето се одгледуваше на најдобрите места Кајжар и Јерузалем, на начин пријателски настроен кон природата. Има средно тело со изразено сортно цвеќе кое потсетува на зрело јаболко, круши, бели цветови и ноти на зачинет пипер.

Уживајте со: Го нудиме со тестенини, школки, свинско месо и меки сирења. Секогаш популарен.
Температура на сервирање: 10-12°C,
најдобро да се пие младо

Дополнителни Информации

Достапни волумени:

Земја:
Странски Винарии:
Сорта:

Reviews

Сеуште нема коментари.

Бидете први што ќе го прегледате “PUKLAVEC WINERY, PINOT GRIS JERUZALEM ORMOZ 0.75L”

Your email address will not be published. Required fields are marked *