STOBI WINERY, MACEDON CUVEE RED 2019. 0.75L

480 ден

Категории: ,

Вид на вино: Суво црвено вино

Берба: 2019 година

Регион, земја: Тиквеш, Македонија

Грозје: 45% Syrah, 30% Vranec, 15% Cabernet Franc & 10% Petit Verdot

Тиквешки вински регион

Начини на производство: Грозјето се бере и се сортира рачно на лозјето, сместено во пластични гајби од 25 кг. Ферментација во терморегулирани ферментори од 400 hL со ремонтажи и делестирања, стареење во текот на 14 месеци во буре во визба. Управување со кислород под строга контрола.

Годишно производство: 10.000 л

Стареење: Француски дабови буриња, за период од 14 месеци.

Боја: цреша-гранат

Ароми: зрели црвени плодови, билни со мала пикантност.

Вкус: со полно тело, кадифени танини, долг и зачинет после-вкус.

Забелешка на винарот: Силниот рустикален Вранец е елегантно скротен со Syrah, надополнет со деликатните Cabernet Franc и Petit Verdot. Мека, елегантна, засилена со билни ноти.

Алкохол по волумен: 14,17%

Вкупна киселост: 5,5 g/L

Испарлива киселост: 0,57 g/L

Шеќер: 3,2 g/l

Спарување на храна: Се сервира со зрело сирење, пршута, печено телешко, јагнешко, свинско и македонски традиционални чинии.

Послужување: Го препорачуваме на температура од 15 – 17°C

Дополнителни Информации

Тежина 0,75 kg
% алкохол:

Достапни волумени:

Земја:

Македонски винарии:

Регион:

Сорта:

, , ,

Берба:

Reviews

Сеуште нема коментари.

Бидете први што ќе го прегледате “STOBI WINERY, MACEDON CUVEE RED 2019. 0.75L”

Your email address will not be published. Required fields are marked *