DOMAINE BELA VODA, BELA VODA WHITE 0.75l

1.990 ден

Категории: ,

Спојот на медитеранските климатски услови и специфичните глинени почви во локалитетот Бела Вода е она што го прави ова вино уникатно и софистицирано. Со долготрајна арома која започнува свежо и со текот на годините еволуира кон мед и тартуфи, ова вино има светложолта, прозрачна боја и елегантна структура. Како идеална купажа на белан и шардоне, виното има заокружен, полн вкус и нежна арома на бели цветови и диња, надополнетa со ароми на француски барик буриња, кои даваат ноти на путер, ванила и лешник. Се послужува на температура од 10-12°C и најмногу оди со бранцин, орада, пилешко со зеленчук или телешко во сос со шампињони.

Дополнителни Информации

Тежина 1 kg
Сорта:

,

% алкохол:

Македонски винарии:

Регион:

Земја:

Reviews

Сеуште нема коментари.

Бидете први што ќе го прегледате “DOMAINE BELA VODA, BELA VODA WHITE 0.75l”

Your email address will not be published. Required fields are marked *