CHATEAU KAMNIK PINOT NOIR 2021

740 ден1.950 ден

SKU: 5319990952090-19 Категории: ,

Ова суво црвено вино е добиено 100% од сортата Pinot Noir, од внимателно селектирани гроздови. Мирисот е впечатлив и открива ароми на малина, брусница и вишна. Вкусот е среднополн, елегантен, со испреплетени ароми на црвено овошје и сладок корен, надополнети со зачински ноти на каранфилче и дим, завршувајќи со долг послевкус. Хармоничната свежина и меките сомотести танини му овозможуваат на виното капацитет за повеќегодишно созревање во шише.

Препорачана температура на послужување: 13-15°C.
Ова вино одлично се комбинира со специјалитети од димен лосос, пате од гуска, или со одбрани меки сирења.

Алкохол: 14 % Vol.

Полнето: Август 2023

Дополнителни Информации

Тежина 1 kg
Сорта:

Македонски винарии:

Земја:

Регион:

% алкохол:

Стил:

Берба:
Достапни волумени:

,

Reviews

Сеуште нема коментари.

Бидете први што ќе го прегледате “CHATEAU KAMNIK PINOT NOIR 2021”

Your email address will not be published. Required fields are marked *