CHATEAU KAMNIK, SPARK – BLANC DE BLANCS, 2018 0.75L

2.000 ден

Out of stock

SKU: 5319990952042-18 Категории: ,

Пенливо бело вино добиено 100% од сортата Chardonnay, од сопствените насади на винаријата Камник. Се одликува со нежна сламеста боја и комплексност која се открива во раскошот на нежните меурчиња. Овој брут e добиен со традиционален метод на четиригодишно созревање во шише , со што се создава моќно и созреано буке со путерна арома и впечатливи овошно-зачински ноти. Елегантниот и кремаст вкус, со бисквитни тонови, совршено е избалансиран со овошни ноти и минерални поттонови надополнети со цитрусна свежина , со што се овозможува долготраен послевкус.

Препорачана температура на послужување: 6 -9°C.
Уживајте во ова пенливо вино како аперитив, или во комбинација со свежо овошје.

Алкохол : 11,5 % Vol.

Полнето: Декември 2021

Дополнителни Информации

Тежина 1 kg
Сорта:

Македонски винарии:

Земја:

Регион:

% алкохол:

Берба:

Reviews

Сеуште нема коментари.

Бидете први што ќе го прегледате “CHATEAU KAMNIK, SPARK – BLANC DE BLANCS, 2018 0.75L”

Your email address will not be published. Required fields are marked *