FANTINEL, ST. HELENA PINOT GRIGIO 2013

770.00 ден

Out of stock

Категории: ,

Соодветна почва, ретка и идеална микроклима и ете, високо квалитетно Пино Гриџо. Боја: интензивна сламено-жолта со бакарни нијанси. Буке: ароматично, овошно, како свежо сушена слама, бадеми и костени. Вкус: суво, помалку танинско.

Температура на сервирање: 10-12 ‘C.
Препорачуваме со: салати, супи, рижото, одлично како аперитиф.

Дополнителни Информации

Тежина 1 kg
Сорта

Пино Гриџио

Странски Винарии

Fantinel

Земја

Италија

Регион

Friuli

Стил

Лесно и Свежо (Бело)

Берба

2013

Прегледи

Сеуште нема прегледи.

Бидете први што ќе го прегледате “FANTINEL, ST. HELENA PINOT GRIGIO 2013”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *