LANDHAU MAYER, GRUNER VELTLINER 2021, 0.75L

750 ден

Out of stock

Категории: ,

Бојата е светло жолта со ситно зелена брилијантност. Нежни ароми на зелено јаболко, грејпфрут, бел пипер и малку зачини. Во устата се открива како жив и свеж карактер. Вкусот го потврдува многу минерални ноти и убав долг и крцкав послевкус. НАГРАДИ: 90 поени Фалстаф Вајнгуајд.

На прво место вкусен аперитив. Но, Grüner Veltliner е исто така кулинарски придружник кој прекрасно оди со воздушни салати, суров / чаден лосос со соја сос / рен, меки до средно зрели сирења, морски плодови или дури и живина.

Берба: 2021 година
Марка: Landhaus MAYER
Наслов: 90 поени Фалстаф
Класа: Grüner Veltliner
Регион: Niederösterreich
Земја: Австрија
Боја: Бела
Алкохол: 12,50 %
Лит.: 0,75

Дополнителни Информации

% алкохол:

Достапни волумени:

Земја:
Странски Винарии:
Регион:
Берба:
Сорта:

Reviews

Сеуште нема коментари.

Бидете први што ќе го прегледате “LANDHAU MAYER, GRUNER VELTLINER 2021, 0.75L”

Your email address will not be published. Required fields are marked *