LAZAR WINERY, BUKEFAL VRANEC 0.75L

930 ден

Категории: ,

Следејќи ја традицијата со почит кон вековната традиција на производство на силно црвено вино направено од автохтони сорти грозје, Лазар ја пренесе таа визија во специјалното издание на вина кои го отсликуваат децениското искуство изградено преку над 25 берби во Тиквешкиот регион. Букефал Вранец е репрезентативно вино кое силно го отсликува традиционалниот карактер на македонските вина, силно збогатено со современи техники на винификација и стареење во дрвени буриња.

Букефал Вранец, синоним за легендарниот црн пастув, е суво црвено вино направено по вековната македонска традиција во производството на вино, кое нуди силно обоени „црни“ вина со темно рубин црвена боја со виолетови нијанси, интензивна арома на зрело шумско овошје, суви сливи, слатки зачини за печење и дискретни ароми на тост, кафе и чоколадо. Вкусот е силен, моќен, со полно тело, силни, но свилени танини и долготрајни по вкус.
• Сервирање на температура од 16-18°C
• Се препорачува да се конзумира со специјалитети од месо на скара, црвено месо, одстарени сирења и чоколадни десерти.

Дополнителни Информации

Достапни волумени:

Земја:

Македонски винарии:

Сорта:

Reviews

Сеуште нема коментари.

Бидете први што ќе го прегледате “LAZAR WINERY, BUKEFAL VRANEC 0.75L”

Your email address will not be published. Required fields are marked *