POPOV WINERY, CABERNET FRANC RESERVE 2015, 0.75L

990 ден

Категории: ,

Берба: 2015

Регион: Тиквешки, Повардарје, Македонија

Сорта: 100% Каберне Фран

Алкохол: 13%

Годишно производство: 5000 шишиња

 

КАРАКТЕРИСТИКИ

Боја: рубин црвена

Арома: зрели црни овошки (капини), зачини, чоколадо, кафе.

Вкус: богат и комплексен со меки свилени танини, средно тело и пријатен завршеток.

Зреење: 18 месеци во 225 литарски буриња (барик) од американски даб и 6 месеци во шише.

Сервирање: на 16-18C со црвено месо на скара, зачинета (кинеска) храна, печена патка, зреено тврдо сирење.

 

Остаток на шеќер (г/л): 1

Киселини (г/л): 5,2

Винификација: микроферментација во 5 тонски цистерни од нерѓосувачки челик со контрола на температурата и систем за пумпање, пролонгиран контакт со лушпата за поголема екстракција на посакуваните компоненти.

Потенцијал: при оптимални услови виното ќе ги подобрува своите карактеристики во следните 6-8 години.

Потекло на грозјето: 5 годишно лозје во микролокацијата Вршник во тиквешкиот регион во вардарската долина. Густината на насадите е 4200 лози на хектар култивирани во кордон систем. Приносот е околу 10 тони на хектар. Набрано е рачно на крајот на септември во гајби од 20 кг

Дополнителни Информации

Тежина 0,75 kg
% алкохол:

Достапни волумени:

Земја:

Македонски винарии:

Регион:

Сорта:

Берба:

Reviews

Сеуште нема коментари.

Бидете први што ќе го прегледате “POPOV WINERY, CABERNET FRANC RESERVE 2015, 0.75L”

Your email address will not be published. Required fields are marked *