POPOV WINERY, CARMENERE RESERVE 2018, 0.75L

1.060 ден

Категории: ,

Берба: 2018

Регион: Тиквешки, Повардарје, Македонија

Сорта: 100% Карменер

Алкохол: 14%

Годишно производство: 5000 шишиња

 

КАРАКТЕРИСТИКИ

Боја: рубин црвена

Арома: истакната арома на зрели црвени овошки, цреша и зелена бабура надополнета со зачински ароми на зелен бибер, какао и кафе

Вкус: богат вкус со префинети меки танини, средно тело и пријатен послевкус

Зреење: 18 месеци во 225 литарски буриња (барик) од американски и француски даб и 6 месеци во шише.

Сервирање: на 16-18C со печено прасечко, печено темно месо од мисирка, телешка кременадла, манџа со јунешко или јагнешко месо, козјо бело сирење.

 

Остаток на шеќер (г/л): 2,2

Киселини (г/л): 5,9

Винификација: микроферментација во 5 тонски цистерни од нерѓосувачки челик со контрола на температурата и систем за пумпање, пролонгиран контакт со лушпата за поголема екстракција на посакуваните компоненти.

Потенцијал: при оптимални услови виното ќе ги подобрува своите карактеристики во следните 6-8 години.

Потекло на грозјето: 5 годишно лозје во микролокацијата Кошариште во тиквешкиот регион во вардарската долина. Густината на насадите е 4200 лози на хектар култивирани во кордон систем. Приносот е околу 10 тони на хектар. Набрано е рачно на крајот на септември во гајби од 20 кг

Дополнителни Информации

Тежина 0,75 kg
% алкохол:

Достапни волумени:

Земја:

Македонски винарии:

Регион:

Сорта:

Берба:

Reviews

Сеуште нема коментари.

Бидете први што ќе го прегледате “POPOV WINERY, CARMENERE RESERVE 2018, 0.75L”

Your email address will not be published. Required fields are marked *