POPOV WINERY, CREMANT LUNA BLANC DE BLANCS 2014, 0.75L

1.590 ден

Out of stock

Категории: ,

Берба: 2012

Регион: Тиквешки, Повардарје, Македонија

Сорта: 100% Шардоне

Алкохол: 14,2%

Годишно производство: 6500 шишиња

 

КАРАКТЕРИСТИКИ

 

Боја: зеленкасто жолта

Арома: Полно цитрусно и коскесто овошје на нос со изразени квасни ароми на бриош и лешник.

Вкус: Виното е со добра структура, полно тело, многу фини меурчиња и долг завршеток.

Сервирање: На 8Ц со главни јадења од шивина со крушка или сушено овошје, школи капесанте или речна риба. Како аперитиф може да се ужива со зелена салата со различни видови сирење.

Остаток на шеќер (г/л): 1

Киселини (г/л): 5,2

Винификација: традиционален метод.

Потенцијал: при оптимални услови виното ќе ја задржи својата свежина во следните 15 години.

Потекло на грозјето: 15 годишно лозје во микролокацијата Смолник во тиквешкиот регион во вардарската долина. Густината на насадите е 4200 лози на хектар култивирани во кордон систем. Приносот е околу 10 тони на хектар. Набрано е рачно на крајот на септември во гајби од 20 кг

Дополнителни Информации

Тежина 0,75 kg
% алкохол:

Достапни волумени:

Земја:

Македонски винарии:

Регион:

Сорта:

Берба:

Reviews

Сеуште нема коментари.

Бидете први што ќе го прегледате “POPOV WINERY, CREMANT LUNA BLANC DE BLANCS 2014, 0.75L”

Your email address will not be published. Required fields are marked *