POPOV WINERY, SYRAH VRSHNIK 2016, 0.75L

620 ден

Категории: ,

Берба: 2016

Регион: Тиквешки, Повардарје, Македонија

Сорта: 100% Сира

Алкохол: 14%

Годишно производство: 15000 шишиња

 

КАРАКТЕРИСТИКИ

 

Боја: пурпурно црвена

Арома: црвени овошки (рибизла, капина, калинка),

Вкус: комплексен и богат со црвени овошки, полно тело, меки танини и долг завршеток

Сервирање: На 16-18 Ц со свинсо или телешко печење, зачинети кинески јадења, средно тврдо сирење.

Остаток на шеќер (г/л): 2,2

Киселини (г/л): 5,9

Винификација: микроферментација во 5 тонски цистерни од нерѓосувачки челик со контрола на температурата и систем за пумпање, пролонгиран контакт со лушпата за поголема екстракција на посакуваните компоненти.

Потенцијал: при оптимални услови виното ќе ги подобрува своите карактеристики во следните 6-8 години.

Потекло на грозјето: 5 годишно лозје во микролокацијата Вршник во тиквешкиот регион во вардарската долина. Густината на насадите е 4200 лози на хектар култивирани во кордон систем. Приносот е околу 10 тони на хектар. Набрано е рачно на крајот на септември во гајби од 20 кг.

Дополнителни Информации

Тежина 0,75 kg
% алкохол:

Достапни волумени:

Земја:

Македонски винарии:

Регион:

Сорта:

Берба:

Reviews

Сеуште нема коментари.

Бидете први што ќе го прегледате “POPOV WINERY, SYRAH VRSHNIK 2016, 0.75L”

Your email address will not be published. Required fields are marked *