STOBI WINERY, MACEDON MUSCAT TEMJANIKA 2021, 0.75L

480 ден

Категории: ,

Вид на вино: Суво бело вино

Берба: 2021 година

Регион, земја: Тиквеш, Македонија

Грозје: 50% Мускат Отонел; 50% Темјаника

Назив: Тиквешки вински регион

Начини на производство: Грозјето се бере и се сортира рачно, се става во пластични гајби од 25 кг. Директно пресување без мацерација, класична бела винификација со класична седиментација. Ферментацијата се врши во резервоари од не’рѓосувачки челик од 300hL со контролирана температура од 13˚C до 16˚C и трае 10-16 дена. Управување со кислород под строга контрола.

Годишно производство: 20.000 л

Стареење: 4-6 месеци во резервоар од нерѓосувачки челик

Боја: Бело-златна боја со зеленикави рефлексии

Ароми: бозел, ананас, бели цветови

Вкус: Фина киселост со средно тело и послевкус на зрела круша.

Забелешка на винарот: Силен и препознатлив парфем. Покажува брилијантна зеленикаво-златна боја. Заводливи ароми на бели цветови, јоргован и бозел, споени со фина минералност. На непцето виното покажува фина киселост со свилено овошно светло до средно тело и зрела круша.

Алкохол по волумен: 13,40%

Вкупна киселост: 5,6 g/L

Шеќер: 5,7 g/l

Спарување на храна: Се сервира со јаткасти плодови, овошни салати или кремасти десерти.

Послужување: Го препорачуваме на температура од 8-10°C

Дополнителни Информации

Тежина 0,75 kg
% алкохол:

Достапни волумени:

Земја:

Македонски винарии:

Регион:

Сорта:

,

Берба:

Reviews

Сеуште нема коментари.

Бидете први што ќе го прегледате “STOBI WINERY, MACEDON MUSCAT TEMJANIKA 2021, 0.75L”

Your email address will not be published. Required fields are marked *