TENUTA SANT’ANNA, PINOT GRIGIO DOC DELLE VENEZIE BRUT, 0.75l

630 ден

Tenuta Sant’Anna Pinot Grigio DOC delle Venezie пенливото вино е свиленкасто и префинето, со овошни и цветни ноти.
Пенливоста го засилува брилијантниот, елегантен и комплексен карактер на грозјето Пино Гриџо.
Винификацијата се одвива така што се бере грозјето во Септември за да се овозможи слободен проток на ширата, која потоа ферментира на ниска температура. Се` тоа со цел да се зачуваат природните ароми на грозјето.
Оваа Брут верзија е совршена за уживање со вашиот оброк.

Алкохол: 11,5%

Дополнителни Информации

% алкохол:

Земја:

Странски Винарии:

Регион:

Сорта:

Reviews

Сеуште нема коментари.

Бидете први што ќе го прегледате “TENUTA SANT’ANNA, PINOT GRIGIO DOC DELLE VENEZIE BRUT, 0.75l”

Your email address will not be published. Required fields are marked *