TIKVEŠ WINERY, ALEXANDRIA CUVÉE WHITE, 0.75l

504 ден

Out of stock

SKU: ТИКALEK.B КУВЕ Категории: ,

Суво бело вино, купажа (cuvée) од сортите шардоне и ризлинг, со нежна златна боја и зеленкаста рефлексија. Се одликува со свежи и интензивни ароми на банана, круша и праска, како и ноти на расцутени овошни цветови од јаболко, портокал и лимон, со добро избалансирана киселост и долготраен вкус.

Најдобро се комбинира со морски гргеч, школки, бело месо на жар, свежи медитерански салати и лесни тестенини во млечен сос.

Температура на служење 10-12°C.

Дополнителни Информации

Тежина 1 kg
Сорта:

,

% алкохол:

Македонски винарии:

Регион:

Земја:

Reviews

Сеуште нема коментари.

Бидете први што ќе го прегледате “TIKVEŠ WINERY, ALEXANDRIA CUVÉE WHITE, 0.75l”

Your email address will not be published. Required fields are marked *