DOMAINE LEPOVO, PINOT NOIR 0,75l

1.990 ден

Out of stock

SKU: ТИК.ЛЕПОВО ПИНОТ Категории: ,

Суво црвено вино, зреено во барик буриња 12 месеци. Ова пино ноар со јака рубин боја има изразени ароми на зрели црни рибизли, со зачински и хербални ноти и комплексен вкус на јагоди и малини заокружени со вкус на ванила и чоколадо добиени од барик бурето. Полниот вкус и долгиот финиш со нијанси на какао и црна цреша се само дел од одликите на ова добро балансирано и со голем потенцијал за стареење пино ноар.

Се препорачува со црвено месо, динстано јагнешко месо, дивеч и туна во црвен сос на температура од 16-18°C.

Дополнителни Информации

Тежина 1 kg
Сорта:

% алкохол:

Македонски винарии:

Регион:

Земја:

Reviews

Сеуште нема коментари.

Бидете први што ќе го прегледате “DOMAINE LEPOVO, PINOT NOIR 0,75l”

Your email address will not be published. Required fields are marked *