CHATEAU KAMNIK, TEMJANIKA 2023, 0.75L

680 ден

Out of stock

SKU: 5319990952050-21 Категории: ,

Премиум ароматично бело вино добиено 100% од сортата Темјаника. Виното се одликува со брилијантна и нежна сламесто жолта боја. Шармот на ова вино се открива преку елегантниот и сензуален мирис, типичен за сортата. Преовладуваат овошни ароми на праска и тропско овошје, надополнети со зачински поттонови на бели цветови и бозел. Вкусот е средно полн, со префинета хармонична свежина и долг овошно-зачински послевкус.

Препорачуваме да се послужува разладено на температура од 7-10°С, како аперитив или во комбинација со лесни предјадења, салати и aзиска кујна. Ова вино одлично се комбинира и со суви колачи и овошни пити.

Алкохол: 13% Vol.

Полнето: Февруари 2024

Дополнителни Информации

Тежина 1 kg
Сорта:

Македонски винарии:

Стил:

% алкохол:

Земја:

Регион:

Берба:

Достапни волумени:

Reviews

Сеуште нема коментари.

Бидете први што ќе го прегледате “CHATEAU KAMNIK, TEMJANIKA 2023, 0.75L”

Your email address will not be published. Required fields are marked *