J. DE VILLEBOIS, POUILLY-FUME 2021, 0.75L

1.950 ден

SKU: PULIFUME Категории: ,

Бледо жолто око со светло зелени блесоци. Во интензивниот нос доминираат зрели егзотични плодови. Непцето постигнува суптилна рамнотежа помеѓу мазноста, свежината и минералноста. Ароматичниот профил е интензивен, упорен и се карактеризира со егзотично овошје.
СПАРУВАЊЕ:
Гастрономско вино пар екселанс, ќе ја воодушеви вашата риба со сос и морски плодови. Овошен и интензивен, може да се ужива и сам со пријателите како аперитив околу послужавник со сирење,со крекери!
ТЕМПЕРАТУРА НА ПОСЛУЖУВАЊЕ: 8-10°C
ПОТЕНЦИЈАЛ: 10 години

Дополнителни Информации

Достапни волумени:

Земја:

Странски Винарии:
Сорта:

Берба:

Reviews

Сеуште нема коментари.

Бидете први што ќе го прегледате “J. DE VILLEBOIS, POUILLY-FUME 2021, 0.75L”

Your email address will not be published. Required fields are marked *