PRINCIPESSA, GAVIA GAVI, 0.75L

890 ден

Out of stock

SKU: 0105616 Категории: ,

Легендата за Principessa Gavia, потекнува од историјата: принцеза со име Гавиа се заљубила во згодно момче кое работело како чувар во судот на татко и. Вљубениот пар барал дозвола од кралот, за да се венчаат, но тој сепак не дозволил неговата ќерка да се венча со човек кој не е од нејзината класа. Во очај, младиот пар побегнал на најдалечниот дел од кралството, подалеку од очите на кралот. Тие успешно ги избегнувале воените трупи, се до една вечер.. уживајќи во значителна количина на локално бело вино, младоженецот ја раскажал својата приказна на локалниот угостител. Угостителот пак, од друга страна пуштил гласини до кралот, за приказната што ја беше чул, за да добие пристојна награда. Воените трупи веднаш ги нашле и ги донеле кај кралот, за да се соочат со казната што им следи. Кралот, се задлабочил во очите на својата ќерка и не можел а да не и прости. Ја благословил нивната врска и како свадбен подарок, им дозволил да одлучат во кој град ќе живеат. Во нејзина чест, градот го именувале ГАВИ, како и шармантното вино кое го пиеле таа вечер.

Дополнителни Информации

% алкохол:

Земја:

Reviews

Сеуште нема коментари.

Бидете први што ќе го прегледате “PRINCIPESSA, GAVIA GAVI, 0.75L”

Your email address will not be published. Required fields are marked *