TENUTA ATZEI, SARAGAT VERMENTINO, 0.75L

690 ден

Категории: ,

СЕНЗОРНИ КАРАКТЕРИСТИКИ: Светло  жолта боја со зеленикави рефлексии. Има добра миризлива прогресија која се движи од ароми на рузмарин, типични за лозата, до цветови од бозел. Вкусот е мек на почетокот, потоа солен и жив, со добра структура, со одличен алкохолен баланс. Упорноста на аромите го прави пијалокот пријатен, оставајќи блага и типична горчлива нота.
НАЈДОБРО СЕ ПОСЛУЖУВА СО: Совршен како аперитив со пуфки со сирење или парчиња шунка од Сардинија, јадења со свежа ботарга, солени пити со зеленчук, јадења со школки и морски плодови, вкусна риба и средно масно варени или печени на скара. Многу добро со пекорино сирење.
ВИНАР: Габриеле Пулигеду
ТЕМПЕРАТУРА НА ПОСЛУЖУВАЊЕ: 10-12°C
НАГРАДИ:
• Mundus Vini 2022: Сребрена
Медал
• Нов Зеланд Интернационал
Вино шоу 2022: Златен медал
• Меѓународниот трофеј во Франкфурт
2022: Златен медал
• Меѓународен предизвик за вино
2022: Бронзен медал

Дополнителни Информации

Достапни волумени:

Земја:

Странски Винарии:
Регион:
Сорта:

Reviews

Сеуште нема коментари.

Бидете први што ќе го прегледате “TENUTA ATZEI, SARAGAT VERMENTINO, 0.75L”

Your email address will not be published. Required fields are marked *