TENUTA ST ANNA, BIANCO DI LISON, 2019 0.75L

500 ден

SKU: 010000000071-19 Категории: ,

Најтипичното бело вино на Lison Pramaggiore, кое претставува бленд од Lison Classic (грозјето кое некогаш беше именувано Tokay) и мал процент на други бели сорти. Ова е традиционален рецепт за правење вино кој е стар колку и самата култура на правење вино во регионот на Венето.
Сламесто-жолта боја со бледозелен сјај. Букето веднаш открива постара елеганција која ги буди дивите цветови и свежото овошје. Tаквиот впечаток се потврдува и на вкус, свеж, слободен и лесен, на кој следи и пријатна трага на бадем.

Одличен како аперитив, генерално со предјадења, оброци со риба и бело месо. Се препорачува да се сервира на температура од 10-12°C

Alcohol: 12.5%

Дополнителни Информации

Тежина 1 kg
Земја:

Странски Винарии:

Регион:

Берба:

Reviews

Сеуште нема коментари.

Бидете први што ќе го прегледате “TENUTA ST ANNA, BIANCO DI LISON, 2019 0.75L”

Your email address will not be published. Required fields are marked *