EL MIRACLE, CAVA BRUT, 0,75L

480 ден

Категории: , ,

Традиционален метод или „champenoise“. По добивањето на основното вино со бела сорта исто парфимирана како Macabeo и друга сорта која нуди полно тело како што е Chardonnay, старее во шише најмалку 12 месеци. Во овој период шишињата остануваат во хоризонтална положба, наречена „во рима“, на постојана температура од околу 15ºС, за да се изврши втора ферментација, акумулирајќи ги квасците низ шишето.
Сламена жолта боја, со фини и истрајни меурчиња. Аромата е чиста и овошна, со изразен цитрусен карактер и позадина на цветни ноти. Тој нуди прекрасно присуство во устата благодарение на сортата Шардоне, покажувајќи се како сув и во исто време овошен, со долг вкус, многу добро карбонски интегриран.

Дополнителни Информации

% алкохол:

Странски Винарии:

Регион:

Сорта:

,

Reviews

Сеуште нема коментари.

Бидете први што ќе го прегледате “EL MIRACLE, CAVA BRUT, 0,75L”

Your email address will not be published. Required fields are marked *